A A A

Жінки і діабет: наше право на здорове майбутнє

Всесвітній День боротьби з цукровим діабетом проводиться щорічно в більшості країн світу 14 листопада у цьому році кампанія, приурочена до Всесвітнього Дня Діабету – 2017, проходить під девізом «Жінки і діабет: наше право на здорове майбутнє».

Отже, основною метою заходу є сприяння справедливому доступу всіх жінок, які знаходяться у групі ризику або хворих на діабет, до головних лікарських засобів і технологій догляду, освоєнню інформації і навичок самоконтролю для ефективної профілактики діабету другого типу (ЦД2).

На сьогодні в світі налічується більше 199 мільйонів жінок, хворих на діабет. За прогнозами до 2040 року їх стане 313 мільйонів. Кожні дві з п’яти жінок з діабетом знаходяться у репродуктивному віці. ЦД є дев'ятою провідною причиною смерті серед жінок у всьому світі, спричиняючи 2,1 мільйона смертей на рік.

У вагітних жінок, що хворіють на діабет, ризик народження дитини з вродженими вадами в шість разів вищий, ніж у здорових жінок. До такого висновку нещодавно прийшли британські вчені.

Виникає питання, що робити жінці, яка хворіє на ЦД?

Дослідження переконливо доводять, що забезпечення стабільної компенсації ЦД не тільки різко знижує небезпеку будь-яких наслідків, але й у більшості хворих дозволяє їх цілком уникнути. Отож, основним завданням є планування вагітності, та забезпечення стабільної компенсації вуглеводного обміну на усіх етапах розвитку плоду - від зачаття до народження.

Але частіше всього жінка з ЦД звертається до лікаря, вже будучи вагітною. Не дивно, що великий відсоток таких вагітностей закінчується погано, як для матері, так і для дитини. Це найбільша проблема, яка часто зникає з полю зору і лікарів і пацієнток.

Від початку вагітності та її підтвердження лікарем гінекологом минає в середньому 5-6 тижнів.

За цей проміжок часу дитина проживає близько 1/4 свого життя в утробі матері. Вже сформовані: мозок, центральна нервова система, хребет і кишківник, серце вже б'ється. Починають формуватися очі, кінцівки та слуховий апарат.

Усі можливі вади розвитку плоду, пов'язані з поганою компенсацією ЦД у матері, вже можуть сформуватися до того, як жінка дізнається про вагітність.

От чому цукровий діабет потребує постійного контролю з того моменту, як була запланована поява дитини. Необхідно підібрати ефективний метод контрацепції до того часу, поки не буде проведено належне обстеження і підготовка до вагітності:

  • Навчання в школі діабету.
  • Інформування про можливі ризики для матері і плода.
  • Досягнення ідеальної компенсації за 3-4 місяці до зачаття.
  • Контроль АТ (не вище 130/80 мм.рт.ст).
  • Визначення рівня ТТГ і вільного Т4+АТ до ТПО у пацієнток з ЦД 1 типу (підвищений ризик захворювань щитовидної залози).
  • Лікування ретинопатії.
  • Лікування нефропатії.
  • Відмова від куріння.

Всі вагітні повинні дотримуватись адекватної дієти харчування з достатньою кількістю вуглеводів для попередження голодного кетозу.

Корекція рівня цукру крові повинна проводитись препаратами інсуліну людини короткої і середньої тривалості дії, аналогів інсуліну ультракороткої дії. Будь - які пероральні цукрознижуючі засоби протипоказані.

Добова потреба в інсуліні в другій половині вагітності може різко збільшитись, аж у 2-3 рази в порівнянні з вихідною потребою до вагітності.

Кожна вагітна із ЦД має проводити щоденний самоконтроль глікемії не менше 7 разів на добу (перед і через 1 годину після прийомів їжі, на ніч, при необхідності - о 3-й і 6-й годинах.

До 34 тижня вагітності – кожні 2 тижні, а після 34 тижня – щотижнево спостерігатися акушер-гінекологом, ендокринологом або діабетологом (вимірювання маси тіла, АТ, загальний аналіз сечі, аналіз сечі на мікроальбумінурію).

Термін розродження у вагітних з цукровим діабетом визначають індивідуально, з урахуванням тяжкості перебігу цукрового діабету, ступеня компенсації захворювання, функціонального стану плода, наявності акушерських ускладнень.

Отже, цукровий діабет є дуже важливою акушерською проблемою через значну поширеність цієї патології та її несприятливий вплив на перебіг вагітності і стан плода. Але планування вагітності, компенсація ЦД та самоконтроль, дає можливість жінкам хворим на діабет народити здорову дитину, відчути смак материнства і мати щасливу сім’ю.